Světluška

Partnerství Arriva a Světlušky na projektu Kavárna POTMĚ

Autobus se zajímavým příběhem předala Světlušce Arriva v roce 2012. Vyrobil ho český výrobce SOR Libchavy, je to prototyp, na kterém testoval celou koncepci kloubových autobusů, které vyvíjel. Na základě výsledků jeho testování pak vznikly dnešní kloubové autobusy SOR, které brázdí Prahu i další česká města. Prototyp se od výsledného sériově vyráběného autobusu liší nejen od pohledu, ale i řadou unikátních dílů. Také právě proto nikdy nebyl určen pro ostrý provoz s cestujícími. Arriva ho od výrobce koupila a darovala ho před třemi lety Světlušce, aby mohla vzniknout pojízdná kavárna POTMĚ.

Generální ředitel Arrivy Daniel Adamka k tomu řekl: Světlušce jsme věnovali autobus, abychom zviditelnili ty, kteří nevidí. Nabídli jsme jí ke křídlům i kola, aby se mohla rozjet do světa, a máme radost, jak se to povedlo. Tím to ale neskončilo. Dnes pomáháme Světlušce dál. Když se její autobus zadýchá nebo potřebuje nějakou opravu, přijedeme na pomoc. Celkově je ve velmi dobré kondici a má před sebou ještě desetitisíce kilometrů. Bez problému dojede za dalšími a dalšími návštěvníky.

Tento nízkopodlažní a klimatizovaný autobus byl charakteristický svými částečnými kryty kol druhé a třetí nápravy. Autobus má délku 18,75 metru, je vybaven motorem Iveco Cursor 8 o výkonu 243 kW a šestistupňovou automatickou převodovkou.

Více o projektech Světlušky najdete zde:

http://www.rozhlas.cz/svetluska/kavarnapotme/