Historie

Historie

Arriva vstoupila na český trh autobusové dopravy v roce 2006 akvizicí společnosti ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o. (dříve TRANSCENTRUM bus s.r.o.) a v roce 2013 pak i na trh železniční dopravy prostřednictvím společnosti ARRIVA VLAKY s.r.o. V roce 2007 Arriva koupila společnosti BOSÁK BUS, spol. s r.o. a OSNADO spol. s r.o. a v roce 2013 pak společnosti skupiny Abellio - PROBO BUS a.s., Arriva Services a.s. (dříve Abellio CZ a.s.) a PT REAL, spol. s r.o. Ve stejném roce Arriva převzala společnosti skupiny Veolia v České republice, a to společnosti ARRIVA PRAHA s.r.o., ARRIVA TEPLICE s.r.o., ARRIVA MORAVA a.s. a ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY a.s. a ARRIVA CR s.r.o. Poslední akvizicí skupiny Arriva bylo nabytí společnosti RDS bus s.r.o. v červenci 2014.

Za účelem zefektivnění provozu a využití synergií mezi společnostmi ve skupině došlo k 1.1.2015 k několika fúzím: zanikla společnost BOSÁK BUS, spol. s r.o. a nástupnickou společností se stala ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o., dále zanikla RDS bus s.r.o. a nástupnickou společností se stala PROBO BUS a.s. a zanikla i  PT REAL, spol. s r.o. a nástupnickou společností se stala Arriva Services a.s.

Další fúze proběhly k 1.6.2017: společnosti ARRIVA PRAHA s.r.o. a ARRIVA TEPLICE s.r.o. byly sloučeny do nové společnosti ARRIVA CITY s.r.o., OSNADO spol. s r.o. po připojení k ARRIVA VÝCHODNÍ ĆECHY a.s. zaniklo, stejně jako PROBO BUS a.s. po připojení ke společnosti ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o. Došlo i k přesunu některých regionálních spojů z ARRIVA PRAHA s.r.o. do ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o.  

Společnosti skupiny Arriva jsou sdruženy do holdingové společnosti ARRIVA TRANSPORT ČESKÁ REPUBLIKA a.s.

V roce 2010 se Arriva v celé Evropě stala součástí koncernu Deutsche Bahn.

Celkový obrat skupiny ARRIVA v ČR převyšuje 4 miliardy korun. Hlavní činností skupiny je linková autobusová doprava – provozuje přes 13 000 spojů denně. Její vozový park čítá 2 000 autobusů, 35 trolejbusů a 5 vlaků a ve svých společnostech zaměstnává téměř 3 200 zaměstnanců, z toho 2 600 řidičů. Na trhu pravidelné osobní autobusové dopravy zaujímá Arriva s více než 20% podílem jedno z čelních postavení v rámci České republiky. Ročně přepraví přes 115 miliónů cestujících. Arriva Transport je také provozovatelem železniční dopravy. Skupina je aktivní i na Slovensku, kde jí patří dvě společnosti v Nitře.